Akademia maratonu

Jakie są typy zabytków?

http://granit-tk.pl/

Jeśli słyszymy słowo zabytki to od razu wiemy, że chodzi o budynki, miejsca czy przedmioty, które odnoszą się do historii. Do tego co było dawniej, co należy do tożsamości danego narodu czy rejonu, co pozwala nam czerpać wiedzę o tym, co się działo dawniej. Ale warto również wiedzieć, że możemy mieć do czynienia z różnego rodzaju zabytkami, ponieważ podzielone są one na kategorie. I choć jakoś intuicyjnie niby wiemy co jest zabytkiem, a co nie, to jednak warto chociaż ogólnie poznać to rozróżnienie, zwłaszcza jeśli mamy zamiar poświęcać więcej czasu na zapoznanie się z zabytkami, dzięki którym możemy odkrywać historię naszego rejonu czy nawet kraju.

O tym warto wiedzieć

Przede wszystkim warto wiedzieć, że podczas naszego zwiedzania i poszukiwania zabytków możemy trafić na krajobrazy kulturowe, czyli obszary, które w historii zostały ukształtowane przez naturę i człowieka. To właśnie do tego rodzaju zaliczymy brukowane ścieżki czy przydrożne kapliczki.

Mamy też zabytki urbanistyczne, które pokazują nam dawne historyczne dzielnice, ale dzięki którym jesteśmy także w stanie zobaczyć jak dawniej budowano, że trzymano się planu koła, kwadrata czy może od centralnego miejsca uliczki rozchodziły się w kształcie promieni. Wbrew pozorom z tego typu odkryć specjaliści są w stanie wyciągnąć wiele ważnych informacji, a do tego na podstawie takiej wiedzy są w stanie powiedzieć, które miasta powstawały mniej więcej w tym samym okresie. Bo konkretny sposób wytyczania ulic niejednokrotnie jest charakterystyczny dla konkretnej epoki. Oczywiście w wielu przypadkach myśląc o zabytkach od razu widzimy przed oczami różnego rodzaju budynki. I faktycznie jednym z rodzajów zabytków są dzieła zaliczane do architektury i budownictwa. To wszystkie stare budynki, kamienice, obiekty sakralne, które także wbrew pozorom mogą nam wiele powiedzieć o minionych czasach i o tym, z czego się wówczas korzystało.

Jakie jeszcze są zabytki?

Jeśli planujemy się wybrać na zwiedzanie jakiejś twierdzy, fortyfikacji albo umocnień, to warto wiedzieć, że tego typu architektura będzie się zaliczała do zabytków budownictwa obronnego, a więc będziemy mogli zobaczyć jakie techniki były dawniej stosowane, żeby dane miasto mogło się bronić przed najazdem wrogich wojsk. Przy niektórych rozwiązaniach możemy być mocno zaskoczeni, że już wtedy istniały, a co więcej czasami może się okazać, że o niektórych możliwościach nawet byśmy nie pomyśleli. Do zabytków zaliczyć możemy również cmentarze, parki czy ogrody, zwłaszcza takie, które zostały już wybudowane wiele lat temu i które również należą do minionej epoki. Co więcej, zabytkami możemy również nazywać wszystkie te miejsca, których zadaniem jest upamiętnianie ważnych osób czy wydarzeń. Jak widzimy zabytki to nie tylko budynki, które w danym miejscu stoją już od setek lat. To także miejsca, które mają upamiętniać ważne wydarzenia, a nawet parki, które istnieją już tak długo, że mają swoją własną historię.

Warto poszukać informacji o zabytkach w naszym rejonie, bo możemy być zaskoczeni niektórymi miejscami, które wówczas nam się pojawią.

https://www.pencopolska.pl/blog/baton-proteinowy-co-to-jest-przed-czy-po-treningu/ fishki deskorolki