Akademia maratonu

Czym charakteryzuje się wiara katolicka

Wiara katolicka to bodaj najpopularniejsza wiara na całym świecie, którą wyznają miliony ludzi. Warto więc wiedzieć, czym tak w zasadzie charakteryzuje się ta religia: 1. Szeroki dostęp do źródeł – religia katolicka potwierdza swoją siłę intelektualną przede wszystkim tym, że trwa nieprzerwanie już od ponad dwóch tysięcy lat. W ciągu tego czasu powstało wiele dzieł literackich, które to są kopalnią wiedzy na temat wiary katolickiej. Encykliki papieski, adhortacje apostolskie, dzieła ojców kościoła czy też pisma świętych to przykłady głębokiego uduchowienia oraz niezachwianej wiary. Co więcej, księgarnie oferują nam ogromny wybór dzieł literatury katolickiej, w tym także ten, dotyczący jej filozofii. Wszystkie te świadectwa wiary są dostępne dla wiernych i tylko czekają, aby zostać przeczytane. Każdy katolik ma zatem bardzo duże pole możliwości jeśli mowa o poszerzaniu wiedzy, horyzontów oraz rozwoju własnej wiary. 2. Wnikliwa znajomość natury ludzkiej – religia katolicka niemalże na wylot określa to, kim są właściwie ludzie. Z jednej strony podkreśla, że jesteśmy w swojej istocie wyjątkowi, z drugiej jednak mówi, że grzeszymy, zatem potrzeba nam spowiedzi i żałowania za nasze winy. Świetnie podkreśla to naturę ludzką, która to jest indywidualna i jednostkowa, jednocześnie zdolna do czynów dobrych i złych. Kościół mówi też dużo o niepokoju i rozpaczy, nadziei i miłości. Wskazuje na pewne wartości stałe, ale też te przemijające. Dzięki swoim naukom stara się przekazać ludziom jak najwięcej wiedzy, dzięki której mogą się oni stać lepszymi. Jednym z obowiązków i wyznacznikiem wiary katolickiej jest również to, że stara się ona powstrzymywać ludzi przed popełnianiem tych samych błędów.

3. Otwartość na ludzkie ułomności – aby zostać katolikiem i przyjąć tę wiarę wystarczy być zwykłym, ułomnym człowiekiem. Jest ona bowiem dostępna dla każdego. Nie stawia żadnych warunków, ani wymagań, ponieważ to właśnie jej celem jest obudzenie w ludziach dobrych wartości. Być może to między innymi dzięki temu religia ta jest tak popularna. Stanowi bowiem nadzieję dla wielu zagubionych ludzi, którzy myślą że są straceni. Wyciąga do nich rękę i gotowa jest pomóc każdemu, kto tylko zechce stać się dobrym i prawym człowiekiem. 4. Duża odwaga – wiara katolicka w każdym przypadku broni ludzkiej godności. Stoi murem za ubogimi, wyrzutkami, upośledzonymi, chorymi i innymi osobami, które muszą mierzyć się z dyskryminacją i potępieniem. Historia pełna jest przykładów, kiedy to właśnie wiara katolicka w parze z niezwykłą odwagą próbowała prostować wydarzeń. Co więcej, w przypadkach narzucania obcej wiary lub ideologii, Kościół zawsze wychodził z tego bez szwanku. Czemu tak było? Z pewnością zawdzięczać można to rzeszy wiernych i kapłanów, którzy są oddani swojej wierze i gotowi bronić jej za wszelką cenę. Kościół przeciwstawiał się – bardzo często osamotniony – modom minionych czasów, różnym ruchom, właśnie poprzez modlitwę, sakramenty święte i wiarę wyznawców. 5. Wspólnota i indywidualność – mimo, że wielu osobom wydaje się, że katolicyzm polega tylko na wspólnocie wiernych, są oni w błędzie.

Wiara katolicka mówi oczywiście o poczuciu wspólnoty, lecz zaznacza także, że praktykować ją powinniśmy także sami w sobie.

https://www.pencopolska.pl/academy/witamina-d-u-sportowca-znaczenie-i-zaleznosci/ rolki damskie